Recyklování

17. září 2017 v 18:35 | Jája |  Eko
Recyklace. Co to je?
Recyklace je výraz pro nakládání s odpadem, které vede k jeho dalšímu využití. Jedná se o opětovné cyklické využití odpadů a jejich vlastností jako druhotné suroviny. A taky je to velký byznys.

Detail návrhu Recyklace


A má to význam?
Recyklace naše životní prostředí nijak přímo nechrání. Jenom zmenšuje míru jeho poškození. Při recyklaci, tedy snaze vytvořit z jednoho materiálu nový, znovu využitelný materiál, zvažujeme jestli samotný proces recyklace nepoškozuje životní prostředí. Protože i recyklace je odvětví průmyslu. Dále je zde otázka ekonomická a to ta, jestli není zrecyklování daného materiálu dražší, než jeho likvidace. Ve všem tedy hledejte byznys a né snahu zachraňovat životní prostředí. Ale díky recyklaci můžeme omezit těžbu některých materiálů (protože recyklování vyjde levněji než těžba)- tím pádem takto opravdu životnímu prostředí pomůžeme. Je to to nejmenší, co můžeme udělat.

Recyklaci předchází třídění odpadu. Ten se dále dotřiďuje na tzv. dotřiďovacích linkách, kde se z toho co jsme doma tak pracně vytřídili, ještě velké množství vyhodí a spálí ve spalovně. Částečně i kvůli tomu, že část odpadu je vytříděná špatně. Např. Vyhodíte kelímek od jogurtu, kkterý je ještě pořád zaprasený od jogurtu. Je potřeba vše alespoň opláchnout, do kontejneru nepatří znečištěné věci. A to ani nemluvím o tom, že jsou někteří lidé schopni vyhodit do kontejneru na plasty sklinku od vína i s korkem.

Třídění odpadu má tak určitě velký význam a je užitečné, pokud se třídí správně. Já osobně se snažím odpad třídit jak jen to jde. Nemám na to sice doma speciální odpadkové koše v barvách kontejnerů, ale aspoň to házím do speciálních krabic. Třídím tak papír, plasty a sklo. Hliníková víčka od jogurtů se sbírají u mamky v práci, takže třídím i je. Třídění odpadu mi zároveň přináší čisté svědomí s tím, že vím, že když vyhodím něco do kontejneru, nebude se to nikde vyvážet a nikde povalovat a smrdět na skládce, kde to můžou sníst zvířata, sezobnout ptáci a mohlo by je to zabít.

A co vy, třídíte odpad?
Zdroje 1 2 3

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama