Jak spočítat denní příjem živin

25. září 2017 v 22:11 | Jája |  Lifestyle
Mezi zákládní živiny patří sacharidy, bílkoviny a tuky. Jak si spočítat kolik bychom jich měli přijmout za den pokud chceme hubnout? A kolik pokud chceme nabírat svaly?Sacharidy = cukry
Slouží jako okamžitý zdroj energie. Nepředstavujte si hned onen "bílý jed", sacharidy jsou pro naše tělo významnou živinou.

Bílkoviny
Jsou podstatou všech živých organismů a plní v organismu důležité funkce. Stavební, skladovací, transportní, katalytické, regulační a řídící (hormony, enzymy)

Tuky
I tuky mají důležitou funkci. Jsou hlavní zásobárnou energie, prekurzory některých vitaminů, hormonů, a uplatňují se při trávení tuků jako emulgační činidla.

Vláknina
Dělí se na rozpustnou a nerozpustnou a je také pro naše tělo důležitá. Podporuje pocit nasycení a napomáhá trávení, pročišťuje střeva. V kalkulačce není zahrnuta, ale doporučuje se přijmout denně alespoň 25g vlákniny.


Výše můžete vidět výčet zákládních živin a něco málo o nich. A teď už konečně k tomu jak si spočítat kolik za den toho sníst. Kalkulačka ZDE
A ještě můj malý komentář

1. Nejdříve je důležité rozmyslet si, jestli chcete hubnout, jestli si chcete udržet svoji váhu a nebo nabírat.

2. Další důležitou věcí je (a to považuju za velmi významnou věc) nebrat to tolik vážně. Přesně tak, když svůj denní příjem nesplníte úplně do puntíku nic se nestane. Jinou spotřebu budete mít když budete celý den lítat v práci a pak ještě půjdete do posilky a nebo když budete jen tak lenošit doma. Hlavní je se tím nestresovat a brát všechny čísla spíše přibližně a orientačně.

3. Do kalkulačky se zadává váha. Váha nevypovídá o tom jak rychlý máte metabolismus a každé tělo může být nastavené trochu jinak. Proto si myslím, že neexistuje přesný návod na to jak zhubnout/nabrat. Někdo bude tvrdit, že musíte jíst každé tři hodiny, někdo zase, že je to úplně jedno kolikrát denně jíte, hlavní je do sebe dostat potřebné množství živin. Já osobně zastávám tu druhou variantu, ale to jenom proto, že to mám na sobě odzkoušené a už vím, co mi vyhovuje a funguje.

Ps. Pokud si žijete normální spokojený život a nějakým způsobem tyto věci neřešíte a netrápí vás ani přibírání ani ubírání, nepotřebujete si nic počítat, popřípadě se nenechce rozhodit tím, když realita nebude úplně přesně odpovídat výpočtům.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 snowy-christmas snowy-christmas | E-mail | Web | 25. září 2017 v 22:27 | Reagovat

Já jsem ta co patří do skupiny co to neřeší, netrápí mě přibírání ani ubírání. :-D  :-)

2 Cecílie Cecílie | Web | 26. září 2017 v 18:47 | Reagovat

Ještě že je tam připojený ten komentář. Jinak už bych si připadala jak na Nově. Hádejte co se stane s vodou po hodině v mínus deseti? Nejsem žádný expert, ale nic, co by většina lidí se zdravým rozumem nevěděla, v článku není.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama